پایگاه مجازی حضرت جوادالائمه(ع)

javadoleme.blog.ir@chmail.ir
پایگاه مجازی حضرت جوادالائمه(ع)

*اطاعــیـــه مـــهـــــم *

این سایت به هیچ نهاد و مراکزدولتی و غیر دولتی وابستگی ندارد و کاملا شخصی می باشد
مدیر

************************
*ریز نوشت*

توی کربلا تمام داش مشتی ها رفتند به کمک امام حسین(ع) و شهید شدند؛ مقدس ها استخاره کردند، استخاره هاشون بد اومد!
[مرحوم آیت الله مجتهدی]
************************
*ریزنوشت2*

دکتر روحانی:
یکی از درس های کربلا "تعامل سازنده" بود.

قال حسین علیه السلام:
مثلی لا یبایع مثل یزید.
مثل من، هیچ معامله ای با مثل یزید ندارد.
************************
*روزنوشت*
خدا کند آن ها که درس مذاکره از حماسه ی کربلا گرفته اند، از آب ننوشیدن حضرت ابوالفضل(ع) درس تعطیلی آب سنگین اراک را نگیرند...

پیام های کوتاه
تبلیغات
نویسندگان
پیوندها

اینجا خبری از شهرت و محبوبیت نیست؛فقط نام حسین(ع) می‌درخشد

مدیرسایت | چهارشنبه, ۱۴ آبان ۱۳۹۳، ۰۸:۱۹ ق.ظ

اینجا دیگر شهرت و محبوبیت مطرح نیست؛ نام‌ها و لقب‌ها فراموش می‌شوند و برای حداقل چند روز هم که شده دیگر از هیاهوی همیشگی خبری نیست.

حاشیه‌ها به حداقل ممکن می‌رسد. این روزها، مجالی است برای صاف شدن، رها شدن و... . این حرف دل بیشتر آنهاست؛ آنهایی که هر کدام برای خودشان کلی معروف هستند؛ از بهترین گلزن جهان گرفته تا بهترین تکواندوکار دنیا و محبوب‌ترین مربی سرخابی ها و.... این روزها هر کدام برای خودشان، جا و مکان مشخصی دارند.علی دایی با اردبیلی‌ها در میدان ارگ است،علی پروین در هیأتی در طرشت و فرهاد کاظمی در جوادیه، هیأت عزاداری بزرگی را اداره می‌کند. حسین رضازاده به اردبیل می‌رود تا تاسوعا و عاشورا را در روستای آبا و اجدادی‌اش باشد.

 

مجلس عزاداری پروین در شمال تهران

 

علی پروین از خودش هیأت عزاداری ندارد؛ یعنی او مؤسس یا بانی هیأتی نیست. با وجود این پروین در این ایام خرج زیادی می‌دهد. او درعزای حسینی، هر شب لواسان را به سمت طرشت طی می‌کند تا بتواند در هیأت محبان مهدی(عج) حاضر شود.

 

هیأت محبان مهدی(عج) زیرنظر مهدی عرب ـ یکی از دوستان نزدیک پروین ـ اداره می‌شود. ایده تاسیس این هیأت زمانی به ذهن او رسید و هنگامی‌که با استقبال پروین روبه‌رو شد، دست روی دست نگذاشت. حالا پروین با حضور در این هیأت جمع زیادی از طرفداران‌اش را هم به طرشت می‌کشد.

 

هواداران و البته در مواقعی بعضی بازیکنان نزدیک به وی در هیأت شهدای طرشت عزاداری می‌کنند؛ بازیکنانی مثل علی انصاریان و بهروز رهبری‌فرد و البته قدیمی‌های فوتبال ایران. تا همین چند سال پیش مرحوم حمید شیرزادگان هم دراین هیأت شرکت می‌کرد. 

 

حسین کلانی و همایون بهزادی از دیگر قدیمی‌های پرسپولیس هستند که در هیأت محبان مهدی(عج) حضور پیدا می‌کنند. هیأت محبان مهدی(عج) البته 4، 3 روز قبل از شروع ماه محرم تشکیل می‌شود و تا روز بعد از عاشورا ادامه دارد.

 

پروین فقط در یک حالت به این هیأت نمی‌رود و آن زمانی است که در خانه‌اش خرج می‌‌دهد. سرمربی سابق پرسپولیس وقتی به لواسان نقل مکان کرد، در زیرزمین خانه‌اش حسینیه‌ای ساخت؛ به همین دلیل، گاهی هیأت محبان مهدی(عج) به حسینیه لواسان می‌رود و پروین در آنجا خرج می‌دهد.

 

شخص پروین به مداحی‌های این روزها علاقه زیادی دارد و مداحی‌های حاج منصور ارضی را می‌پسندد؛ همین‌طور مداحی‌های علی انسانی. در حسینیه پروین همه نوارهای‌ این دو مداح موجود است و از بلندگوهای حسینیه پخش می‌شود. گفته می‌شود پروین در ماه محرم بیشتر از ماه رمضان نذر و نیاز می‌کند؛ کسی که بسیاری از نذر‌هایش را به خواسته مادرش و وصیت او انجام می‌دهد.

 

غلامحسین پیروانی؛ نوحه‌ در تمرین

 

این احتمال هست که وقتی بازیکنان در زمین و در حال تمرین هستند، غلامحسین پیروانی در کنار زمین زیر لب نوحه بخواند و یا در اردوی تیم یا در رختکن برای بازیکنان مداحی کند.

 

علاقه پیروانی به مداحی به سال‌ها پیش برمی‌گردد؛ به زمانی که خیلی کوچک بود. وی در یک خانواده مذهبی به دنیا آمده است و همین موضوع باعث شده که پیروانی هم از همان دوران با عزاداری در ایام ماه محرم آشنا شود.

 

خودش می‌گوید: « قبل از انقلاب نیز پدرم در ایام محرم و صفر و فاطمیه، هیأت می‌گرفت؛ برای همین، من هم راه پدرم را ادامه دادم.» حالا وی مداح هیأت امام حسن مجتبی(ع) است. علی ـ پسر پیروانی ـ معتقد است که صدای پدرش خوب است و مناسب نوحه‌خوانی در ایام عزای حسینی.

 

سرمربی سابق ابومسلم مشهد اما چنین عقیده‌ای ندارد. پیروانی می‌گوید: «نه زیاد خوب است و نه زیاد بد. از بچگی به ائمه عشق و علاقه دارم و پدرم وصیت کرده که این راه را ادامه دهیم».

 

وی البته همه‌کاره هیأت امام حسن مجتبی(ع) هم به حساب می‌آید؛ یعنی جدا از اینکه در ماه محرم برای این هیأت مداحی می‌کند، یکی از بانیان آن هم هست.علی پیروانی در این‌باره می‌گوید: «پدرم خیلی مذهبی است و همیشه برای حضور در این‌جور مراسم بی‌تابی می‌کند. ارادت خاصی هم نسبت به ائمه  و امام حسین(ع) دارد.»

 

هیأت امام حسن مجتبی(ع) خیلی سال‌ پیش در شیراز تاسیس شد و شاغلام هم یکی از مؤسسان آن محسوب می‌شود.

 

پیروانی می‌گوید دلش برای هیأت امام حسن مجتبی(ع) تنگ می‌شود و نمی‌تواند از شیراز دل بکند؛ از هیأتی که در این ایام برنامه‌های زیادی دارد و معمولا دسته‌های بسیاری را در سطح این شهر بر پا می‌کند. شاه‌چراغ یکی از مکان‌هایی است که دسته زنجیرزنی هیأت امام حسن مجتبی(ع) در آنجا حضور پیدا می‌کند و البته جمعیت زیادی به تماشای این دسته می‌نشینند. نکته قابل توجه اینجاست که اغلب بازیکنان فجر سپاسی شیراز هم به تبعیت از مربی سابق تیمشان در مراسم‌های زنجیرزنی و سینه‌زنی آن شرکت می‌کنند.

 

غلامحسین پیروانی می‌گوید: «این روزها حس عجیبی دارد؛ به‌خصوص 10 روز اول ماه محرم. امیدواریم در این روزها ائمه هم از ما راضی باشند». یکی از عادت‌های پیروانی در مراسم عزاداری امام حسین(ع) این است که از دعا دست برنمی‌دارد و سعی می‌کند برای همه دعا کند. خیلی‌ها بر این باورند که اعتقاد و تعصب غلامحسین پیروانی به ائمه اطهار و به‌خصوص امام حسین(ع) روی بازیکنان‌اش هم همیشه تاثیر مثبت گذاشته است.

 

امیر قلعه‌نویی؛ ما بچه پایین شهریم

 

اگر امیر قلعه‌نویی در تهران باشد، هر 10 شب ایام سوگواری امام حسین(ع) را در محله نازی‌آباد می‌گذراند؛ در هیأت سیدالشهدا در میدان انصاری که سال‌ها پیش توسط او و چند تن از دوستان‌اش تاسیس شد.البته تاسیس هیأت سید‌الشهدا به سال‌ها پیش بازمی‌گردد؛ به زمانی که قلعه‌نویی جوان بود و هنوز در نازی‌آباد زندگی می‌کرد؛ «با چند تا از دوستان توی محله پایین (نازی‌آباد) به این نتیجه رسیدیم که بهتر است یک هیأت برای عزاداری امام حسین(ع) برپا کنیم. حالا نمی‌خواهم بگویم که من پیشنهاد اولیه را دادم اما به هر حال، یکی از بانیان بودم».

 

هیأت سیدالشهدا حالا یکی از قدیمی‌ترین هیأت‌های منطقه نازی‌آباد به حساب می‌آید و امیر قلعه‌نویی با اینکه سال‌هاست به شمال‌شهر نقل مکان کرده، اما هنوز هم در دهه سوگواری اهل‌بیت امام حسین(ع) در این هیأت ایام را می‌گذراند.

 

قلعه‌نویی در این باره می‌گوید: « سعی می‌کنم بتوانم در محله پایین‌مان باشم چون نسبت به هیأت سیدالشهدا تعصب دارم و دوست دارم همچنان پابرجا بماند. با همه اینها، سعی می‌کنم طوری برنامه‌ریزی کنم که حداقل روزهای اصلی را در این محله باشم».

 

به گفته نزدیکان قلعه‌نویی، این مربی با کمک‌های مالی‌اش این هیأت را حمایت می‌کند؛ گرچه خودش تمایل چندانی ندارد که در این باره صحبت کند اما به گفته نزدیکان‌اش او علاقه زیادی به عزاداری امام حسین(ع) دارد.

 

قلعه‌نویی چند سال پیش که به عنوان سرمربی استقلال به این باشگاه رفت، همزمان خانه‌اش را هم عوض کرد. در آن زمان وی دنبال خانه‌ای در جردن بود که زیرزمین بزرگی داشته باشد. سرمربی سابق تیم ملی قرار بود زیرزمین خانه‌اش را به حسینیه تبدیل کند تا در عزای حسینی از آنجا هم برای برگزاری برخی مراسم‌ها استفاده کند. این اتفاق افتاد و البته این مربی که 3 سال بعد با استقلال به قهرمانی لیگ دست یافت، به منطقه پاسداران نقل مکان کرد.

 

قلعه‌نویی می‌گوید: « من دهه اول ماه محرم معمولاً در محله پایین هستم اما بعضی مراسم‌ را در حسینیه برگزار می‌کنم. مثلاً ما در اربعین حسینی برنامه داریم و اتفاقاً جمعیت زیادی هم در این مراسم شرکت می‌کنند».

 

علی دایی؛ اردبیلی‌‌ها در گلوبندک

 

چهارراه گلوبندک جایی است که اغلب اردبیلی‌های تهران آنجا جمع می‌شوند تا دهه اول ماه محرم در عزای امام حسین(ع) شرکت کنند.علی دایی یکی از همین اردبیلی‌هاست. وی سال‌هاست که در این هیأت، عزاداری می‌کند؛ هیأت اردبیلی‌ها در گلوبندک و درست روبه‌روی حسینیه کربلایی‌ها.

 

در حال حاضر این هیأت دو صحن دارد و 1000 نفر جمعیت را دربرمی‌گیرد؛ البته به نظر می‌رسد در سال‌های آینده مؤسسان هیأت اردبیلی‌ها گنجایش آن را بالا ببرند.

 

سرمربی سابق پرسپولیس هر سال شب هشتم ماه محرم در این هیأت خرج می‌دهد. دایی در مصاحبه‌های قبلی‌اش در مورد حضورش در عزاداری امام حسین(ع) گفته است: « از بچگی با ائمه بزرگ شدیم و همه چیزمان اینها هستند. نمی‌خواهم شعار بدهم. من در خانواده‌ای بزرگ شده‌ام که بابام عاشق بود و ما همیشه در اردبیل روزهای عاشورا خرج می‌دادیم».

 

او تا چند سال پیش ـ که هنوز یکی از بازیکنان تیم ملی بود ـ سعی می‌کرد ملی‌پوشان را به هیأت اردبیلی‌ها دعوت کند؛ این هیأت البته عزاداری خاص خودش را دارد. به این ترتیب که هیأت اردبیلی‌ها علامت، طبل و زنجیر ندارد. آنها به صورت دسته از هیأت بیرون نمی‌روند ومراسم عزاداری به صورت سینه‌زنی در حسینیه خلاصه می‌شود. علی دایی البته یک روز بعد از حضور در هیأت اردبیلی‌های مقیم تهران به اردبیل سفر می‌کند تا در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی در زادگاه‌ش  باشد.

 

رضازاده پرچمدار هیأت اباالفضلی ها

 

حسین رضا زاده در روزهای عزای امام حسین (ع) در اردبیل به سر می برد.او در هیأت اباالفضلی های اردبیل شرکت می کند و یکی از اعضای ثابت این هیأت قدیمی اردبیل است.

 

دادکان دنباله‌رو پدر

 

محمد دادکان هر سال در ایام عزای حسینی در هیأت محبان زهرا که در بازار تهران برگزار می شود میزبان عزاداران و ورزشکاران است.این هیأت که بنیانگذارش مرحوم مصطفی دادکان بوده سالهاست با مدیریت رئیس اسبق فدراسیون فوتبال اداره می شود و اتفاقا یکی از شلوغ ترین هیأت های پایتخت به شمار می آید.

 

مایلی‌کهن در محله قدیمی

 

محمد مایلی کهن در هشت شب دهه نخست محرم در محله جوادیه در هیأت نادر فریاد شیران حضور می یابد.او در  تاسوعا و عاشورا نیز به بازار تهران می رود و در مراسم های عزاداری مردم شرکت می کند.حاجی مایلی در روزهای پرشور تاسوعا و عاشورا گهگاهی به هیأتی واقع در خیابان گرگان محله قدیمی خود سری می زند.


کاظمی و چند چهره کشتی در هیات زینبیون

 

فرهاد کاظمی در ایام عزای حسینی در محله جوادیه مداحی می کند و در هیات زینبیون نقش پرنگی دارد.غلامرضا محمدی،علیرضا دبیر و پژمان درستکار از اهالی کشتی هستند که سالهاست در این هیأت حضور می یابند و در کنار مردم در مراسم سینه زنی شرکت می کنند.

 

هیات اول مظلوم میزبان کشتی گیران

 

هیأت اول مظلوم که عباس جدیدی از قهرمانان کشتی در زمره بانیان آن قرار دارد، در ماه محرم میزبان عزاداران در خیابان پیروزی تهران است.این هیات بیشتر چهره های کشتی کشور را به عنوان عزادار در دل خود جا می دهد.

 

تکیه فوتبالی‌ها و باستانی کاران

 

محمود خوردبین سرپرست سابق تیم پرسپولیس و مربیان استقلال و جمعی از باستانی کاران مطرح کشور هرشب در هیأت سید الشهدا واقع در خیابان معلم تهران حضور می یابند.تعدادی از بازیکنان سرخابی نیز در هیات حاضر می شوند.

 

والیبالی ها در شهر ری

 

هیات مکتب القرآن متوسلین حضرت علی اکبر شهر ری نیز هر شب  میزبان اهالی خانواده والیبال است.ملی پوشان والیبال در کنار مردم عزادار شهر ری در این مجلس پرشور حسینی شرکت می کنند. این هیأت در مجاورت حرم عبدالعظیم واقع شده است.

 

کفاشیان و یزدانی خرم در یک منطقه 

 

محمد رضا یزدانی خرم رئیس سابق فدراسیون کشتی در شب های دهه نخست ماه محرم در هیأت نوباوگان قنات آباد واقع در میدان محمدیه(اعدام سابق) شرکت می کند.همین طور علی کفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال نیز در هیأت امام علی(ع) این منطقه می رود.

 

عزاداری علی کریمی و چند پرسپولیسی در چیذر

 

علی کریمی،سپهرحیدری،شیث رضایی،حمید علی عسگر در مراسم عزاداری در امام زاده علی اکبر(ع) چیذر تهران که با مداحی محمود کریمی همراه است حضور می یابند.ضمنا محمد پنجعلی کاپیتان اسبق تیم ملی فوتبال  و برخی از همبازیان سابقش به یک هیأت قدیمی درخیابان گرگان می روند و غلامعلی کویتی پور مداح نام آشنای کشور چند شب از دهه اول محرم را به دعوت این چهره های فوتبالی در هیأت مذکور نوحه سرایی می کند.

 

هیأت ورزشکاران

 

هیأتی به نام هیأت ورزشکاران واقع در میدان اصلی شهر ری با حضور پهلوانان و ورزشکاران در شب های سوگواری سید الشهدا برپا می شود که همواره ورزشکاران مطرح شهرری پای ثابت آن هستند. حسین اوجاقی،حمید سوریان و تعدادی از ورزشکاران سرشناس در این هیأت حضور ثابت دارند.

 • مدیرسایت

نظرات  (۱)

 • خرید خانه در آلانیا
 • خیلی خوب و عالی بود

  پاسخ:

  سلام ممنون که به سایت ما سر زدید موفق و پیروز باشید است

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">